دکتر سید محمد مقیمی در آستانه روز دانشجو با حضور در منزل شهید سیدکاظم کاظمی دانشجوی شهید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با خانواده این شهید دیدار و گفت‌وگو کرد.

۱۵ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۰ کد : ۲۴۱۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۲
دکتر سید محمد مقیمی در آستانه روز دانشجو با حضور در منزل شهید سیدکاظم کاظمی دانشجوی شهید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با خانواده این شهید دیدار و گفت‌وگو کرد.

شهید سید کاظم کاظمی از جمله مبارزان جوان علیه رژیم ستم‌شاهی بوده که با وجود قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اما رژیم حاکم از ادامه تحصیل وی جلوگیری کرده و همین موجب می‌شود که برای تحصیلات دانشگاهی قصد خارج کشور کند. اما شهید کاظمی بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی به میهن برمی‌گردد و دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران می‌شود.

شهید کاظمی در سحرگاه روز دوم شهریور ماه ۱۳۶۴ که همراه تعدادی از برادران رزمنده جهت بازدید از خطوط مقدم جبهه جنوب در منطقه طلائیه با قایقی در آب در حال حرکت بودند، بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ مجروح شد و به شهادت رسید. با گذشت حدود ۳۶ سال از شهادت این دانشجوی شهید دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه و مسئولان فرهنگی دانشگاه تهران با حضور در منزل شهید، با همسر، فرزندان و نوه‌های او دیدار کرد و یاد و خاطره این شهید را گرامی داشت.

دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در این دیدار، با بیان اینکه بخش عمده‌ای از عظمت نام دانشگاه تهران مدیون شهدای دانشگاه است، گفت: شهید کاظمی در زمینه تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی در محیط دانشگاه تهران فعالیت‌های پررنگ و تأثیرگذاری داشته است.

رئیس دانشگاه تهران، دیدار با خانواده معظم شهدا را یک فرصت و مایه برکت دانست و با اشاره به افتتاح شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران همزمان با ۱۶ آذر (روز دانشجو)، اظهار کرد: اولین برنامه‌ای که از این شبکه پخش می‌شود، متبرک به دیدار با خانواده دانشجوی شهید دانشگاه تهران خواهد بود.

فرزند شهید کاظمی که در این دیدار حضور داشت نیز به روایت خاطره‌ای از زمان شهادت پدرش که از زبان همرزمان شهید به خانواده‌اش منتقل شده است، پرداخت. فرزند شهید عنوان کرد: شهید در حال بازدید از خطوط مقدم جبهه جنوب، سوار بر قایق بوده‌اند که بر اثر اصابت ترکش به شهادت می‌رسند. وقتی ترکش به سر شهید اصابت می‌کند، از جای خود بلند می‌شوند و پس از اینکه به نشانه شکرگزاری، دست‌ها را به سوی آسمان بلند کرده بودند، در کنار قایق به سجده رفته و شهید می‌شوند.

خانم لیلا مصلایی، همسر شهید کاظمی نیز در این دیدار به ذکر خاطره‌ای از شهید پرداخت و گفت: روزی که عقد کردیم، من را به بهشت زهرا (س) بردند و گفتند دعا کن مانند همین شهدا که در اینجا آرام گرفته‌اند، شهید شوم و در کنار همین شهدا دفن شوم. همین هم شد. هر وقت با ایشان صحبت می‌کردم، فکر می‌کردم آخرین دیدار است. چون واقعاً مال این دنیا نبودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز در این دیدار تاکید کرد: شهدا همیشه زنده و شاهد و به فکر کل خانواده ایران هستند.

دکتر جمشیدیها، رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز در جمع خانواده شهید کاظمی، اظهار کرد: برای انقلابی ماندن باید راه شهدا را برویم. تعبیرم این است که شهدا نخبگان نظام خلقت هستند که زود قبول شدند و رفتند ولی ما جا ماندیم.

در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کرمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، دکتر بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر مهدی شهبازی مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر رحمت‌اله اللهیاری مدیرکل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر و دکتر غلامرضا جمشیدیها رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، آقای امیرحسینی معاون اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه، رئیس دانشگاه را در این دیدار همراهی می‌کردند.