اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران
اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران
بازگشت

مهدی مقدس

دانشکده: دانشکده حقوق و علوم سیاسی

تاریخ شهادت: 22/02/1361

بخشی از وصیتنامه:
با نام الله آغاز می کنم وصیتنامه را

ای خدا بزرگ ومهربان ای خدای علی(ع) و فاطمه(س) حسین عزیز(ع) که نامشان و یادشان سرتاسر حماسه است و افتخار و وجودشان و پیامشان نمایش عظمت آفرینش،

خدایا من چگونه می توانم این راز دلم را که گنجایش پذیرفتن و نگهداری آنرا ندام فاش کنم تو خود می دانی که انسان را چگونه آفریدی و با چه آفریدی و چه عظمتهایی را در نهادش گنجاندی و چه قابلیتهایی را به او دادی و چه استعدادی را در برابرش گستراندی و تا کجاها او را بردی و به کجاها او را رساندی .

خداوندا! تو حسین(ع) را آفریدی که به تاریخ درس چگونه زیستن آموخت و به انسانها درس چگونه مردن را .

خداوندا! تو عظمتها و شگفتیها را در انسان به ودیعه نهادی که زبان توان بیان آنها را ندارد .

خدایا تو به انسان گفتی که اگر بخواهی می توانی آنچنان اوج بگیری و به معراج بیایی که با من ملاقات کنی و من این عظمت و این معراج و این شکوه خیره کننده و دیوانه کننده را با چشمانم دیدم ولی باز هم اندیشه محدود و فکر کوتاهم آنرا باور نکرد .

خدایا من نتوانستم عظمت وشکوه روح آن کودک 13 ساله را که در خط مقدم جبهه ها با یک دنیا امید و احساس و شعور و آگاهی سخن از اسلام و امام و قرآن و دین و میهن می زند و قهرمانانه می رزمد و سرانجام با فدا کردن جان خویش و متلاشی ساختن پیکر کوچک خود بوسیله نارنجک هم تانک دشمن را نابود می کند هم رعب و وحشت در دل آنان ایجاد می کند و هم مرگ را و کشته شدن را به بازی و مسخره می گیرد و بالاخره هم مجهولی را در معادله تاریخ و بشریت می گذارد که با هیچ چیز این این آیه قرآن قابل حل نیست :

" ان شاء الله اشتری من المومنین اقوالهم و انفسهم بان لهم الجنه"

در اینجا انسان به مرحله ای می رسد که بسیاری از مجهولات و علامت سوالها برایش حل می شود . مفهوم زندگی و مرگ دو مفهوم مشخص و آشنایی برای انسان می شوید ، می فهمند که برای چه چیز زنده است و یا برای چه چیز می میرد در اینجاست که انسان از خیلی چیزها دور می شود و از خیلی دلبستگی ها می میرد و به خیلی چیزها نزدیک می شود و بسیاری از صحنه هایی را که قبلا قابلیت دیدن آنها را نداشت اکنون می بیند ، در اینجا دیگر نگاهش یک نگاه یک نگاه عادی نیست سخنش یک سخن عادی نیست اندیشه هایش و درد دلهایش عادی نیستند چرا که او در عالم یدیگر و در هوای دنیایی دیگر به سر می برد. همیشه نگران است نگران اینکه فرصتهای به نمایش گذراندن بزرگترین جلوه های عظمت انسان را از دستش برود ، او همیشه ناآرام است و دغدغه خاطر دارد و نمی تواند هرگز یک لحظه آرام گیرد، من نمی دانم شاید هم این تصورهای من همگی خیالبافی باشد ولی این را به صراحت می گویم که من شرم دارم که زنده باشم و آن عزیزان پاکی که هر کدامشان امتی بودنداز میان من و تو ای برادر عزیز رفتند. آخر من چه توجیهی برای زیستنم داشته باشم خدایا به من کمک کن تا از این رنج همیشگی خلاص شوم.

خدایا ! مگر من چه گناهی کرده ام که باید از توفیق و سعادت این فیض عظیم بی نصیب شوم .

خداوندا! می پذیرم که شهادت چیزی نیست که نصیب هر کسی کنی ولی من از تو می خواهم که نخست مرا بساز و توفیق هدایت را به من عنایت فرما و سپس این هدیه بزرگت را ارزانیم دار.

پروردگارا! تو خود می دانی که من حداقل آرزوی شهادت را دارم ولی از تو می خواهم اگر این آرزو را که به قول حسین بن علی(ع) زینت جوانمردان است بر من نمی پسندی لااقل به من این توفیق را و این سعادت را عنایت فرما که چند صباح عمر خود را از این آرزو جدا نسازی.

خدایا ! رهبران مظلوم و زجردیده این انقلاب را برای این ملت مظلوم و صبور نگهدار

خدایا! این خیل جوانان و نوجوانان منحرف و گمراه را بینشی عطا فرم که ارزشهای والای این انقلاب بزرگ و دگرگونی عظیم و مکتب انسان ساز اسلام را درک کنند و استعدادهای خویش و امکانات مادی و فکری خویش را در خدمت این انقلاب و در خدمت مستضعفین جهان که مظلومانه و با چشمان پر از اشک و قلب پر امید چشم به این انقلاب دوخته اند ، درآوند .

وای به شما جوانان وای به شما پدران و مادران بر تو فدایی مجاهد و بالاخره تو ای ضد انقلاب که چقدر از واقعیتها دوری. تا کی امام زمان (عج) خود را نشناخته ای ، من نمی دانم چگونه مسائل را برای خود توجیه می کنی، پاسخ وجدان و تاریخ و بشریت و آینده را چه خواهی داد. . . .

برادر من، خواهر من ، روی سخن من باتوست تو که هم نسل خودم هستی، باهوش باش خوب چشمانت را باز کن فردا هیچ بهانه و پاسخی در پیشگاه خداوند نداری . احساسات خود را کنار بگذار . هوی و هوس را دور بینداز ، امروز بشریت با یک پدیده جدی روبروست و تاریخ وارد پیچ حساس و مهمی شده است باید که انسان این موجود ناشناخته همچنان ناشناخته و مجهول مانده است و تا این مجهول حل نشود .

هیچ یک از مشکلات جامعه ما حل نخواهد شد . . . و ما و مکتب ما و ایدئولوژی ما و انقلاب ما این مجهول را حل کرده است و این دو راهی را از سر راه جوامع بشری برداشته است .

درود بر شهیدان انقلاب که معصومانه خون پاک خویش را نثار نهال انقلاب کردند . درود بر شهیدان انقلاب که معصومانه خون دادند و مکافات اعمال گذشته و تلاشهای خالصانه خویش را در راه این انقلاب علاوه بر آخرت در این دنیا چشیدند . درود بر تو ای مطهری عزیز که چهره پاکت خود گویای خیلی حرفهاست درود بر تو و بر خون پر برکتت ای بهشتی معصوم که چه حرفها داشتی و چه درد دلها داشتی ول یگذاشتی و رفتی و درود بر تو ای پاسدار ای سرباز ای بسیجی که چه گمنام در جبهه ها عزت و شرف و افتخار در کنار همرزمانت و بر روی خاک تفتیده خوزستان و در پای خاکریزهای بی نام و نشان جان باختی و آسوده خفتی و چه خوش خفتی.

گوارا باد بر تو و بر شکاها ای عزیزان هدیه شهادت. . . ارزانیان باد این گوهر گرانبها که لایق و شایسته آن بودید و همیشه شماها ای انسانهای بزرگ و ای فرشتگان و بهشتیان روی زمین اگر هم شهید نمی شدید باز هم شهید بودید . چنانچه زندگیتان و شرح حالتان را که بعدها می خوانیم و می شنویم سرتاسر حماسه است و عظمت و زیبایی .

ای شهید وقتی شرح زندگی تو را بعداز شهادتت از زبان مادرت و یا پدرت می شنوم به تو و پدر و مادرت تبریک می گویم و به تو حق می دهم که اینگونه به معراج بروی و در کنار انبیاء و اولیاء و امامان بنشینی و خود را اینسان از این کالبد کوچک و دنیای تنگ و تاریک رها ساخته و به خیل شهیدان بپیوندی . . .

درود بر تو ای مادر شهید که چه افسانه ها را واقعیت بخشیدی و چه داستانها را که قرنها برای فرزندانت بازگو می کردی تو خود غیبت بخشیدی و خویشتن را موضوع افسانه های فردای تاریخ ساختی درود بر تو ...

و اما تو ای مادرمن ، من با تو چه گویم ،دلم می خواهد تو مادر یک شهید باشی و می دانم که این آرزو را تو نیز در نهایت داشتی و داری و حالا که به آرزویت رسیده ای قبل از هر چیز خود را بر خاک بینداز و به درگاه خداوند که هر چه هست از اوست سجده شکر بجای بیاور که چنین افتخاری نصیب تو کرد. . .


بخشی از زندگینامه:
شهید مهدی مقدس در اسفندماه سال 35 ه.ش در نجف اشرف و در خانواده ای روحانی و متوسط چشم به جهان گشود ، در فضای معنوی نجف که آکنده از عطر ولایت بود رشد کرد وبه تحصیلات ابتدایی پرداخت .ده ساله بود که از سایه مهر پدر محروم شد . در نجف مکبر حضرت امام بود و در سیزده سالگی عکس شاه را در مدرسه علوی پاره کرد و از سوی مسئولان مدرسه تنبیه و توبیخ شد . تا پانزده سالگی در نجف بود و در سال 1350 از سوی دولت عراق همراه خانواده خویش از آن کشور اخراج شدند و به ایران هجرت کردند . ابتدا به اصفهان رفتند و سپس از چند ماه به قم مهاجرت کردند و در این شهر مقدس اقامت گزیدند . پس از مرگ پدر، آرام و قرار نداشت شغل های متعددی انتخاب کردتا چرخه اقتصاد خانه را بگرداند . از اینکه مادرش با زحمت فراوان مخارج خانه را تامین می کرد بسیار ناراحت بود ، از این رو مدتی ترک تحصیل کرده بود و به کسب و اشتغال پرداخت و پس از رفع مشکلات مالی به تحصیل ادامه داد . هم طلبگی می خواند و هم دوره دبیرستان را به اتمام رساند و پس از اخذ مدرک دیپلم در دانشکده حقوق تهران به تحصیل در رشته حقوق پرداخت . قبل از انقلاب در مبارزات علیه رژیم پهلوی شرکت فعال داشت هنگامی که ایران به دفاع علیه نیروهای مهاجم عراقی می پرداخت علیرغم اینکه وی دادیار دادستان انقلاب اسلامی ماهشهر بود ولی هرگاه عملیات آغاز می شد و جبهه ها نیاز به نیرو داشت .خود را به جبهه ها می رساند و شهادت برای او ، به عنوان یک آرزو بود و همیشه دوری از این مقصود خاطرش را می آزرد ، سرانجام با آغاز عملیات بیت المقدس طبق عادت همیشگی لباس رزم پوشید و در پل نو خرمشهر با اصابت خمپاره ای به صورت مجروح شده و هر دو چشمش را از دست می دهد و پس از سه روز بستری شدن به فیض شهادت نائل می آید .

روحش شاد و یادش جاودان باد


سایر توضیحات:
محل شهادت : خرمشهر - عملیات بیت المقدس

اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران

دوشنبه    28 آبان 1397

معرفی اداره کل

اخبار

اطلاعیه‌ها

شهدای دانشگاه

کانون علمی - فرهنگی ایثار

کتابخانه الکترونیکی

گالری

تالار گفت و گو

قوانین، آئین‌نامه‌ها و مقررات

فرم‌های ضروری

عضویت در سایت

 
 

کلمه رمز خود را فراموش کرده‌ام

دیدار مدیران کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر و امور خوابگاه های دانشگاه تهران با دانشجویان معزز جانباز ساکن در کوی

فراخوان پژوهش‌های قرآنی در حوزه ایثار اجتماعی

کارگاه آموزشی «هدایت تحصیلی و توانمندسازی» ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر جدیدالورود در سه گروه برگزار گردید

شهید فرشاد امانخانی

نمایشگاه عکس اربعین در نگارخانه دانشجو

جلسه شورای کارشناسان دفاتر امور شاهد و ایثارگر پردیس/ دانشکده های تابعه دانشگاه تهران برگزار گردید.

إنّا لِلّه وَ إنّا إلَیهِ راجعونَ

اطلاعیه اداره کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران در خصوص هزینه های درمانی ایثارگران

بازدید رئیس دانشگاه تهران از نمایشگاه مهر

شورای سیاستگذاری چهاردهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی از دکتر مجید سرسنگی تقدیر کرد

اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران
   

shahed@ut.ac.ir

 

كليه حقوق اين وب‌سايت متعلق به اداره کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران است